Stránka kterou jste nyní objevili se věnuje nalézání již dávno a dávno objeveného, myslím v chemii a fyzice, matematice a take přírodopisu. Není a nebylo to sice objeveno mnou, ale to mi naprosto nevadí a proto se pokusím tyto objevy a pokusy zde zopakovat. Nechci být sobecký, a proto doufám že zde najde použitelné poznatky každý kdo se hodlá zabývat chemickými a laboratorními pokusy, pozorováními doma. A to hlavně bez použití složitých postupů a drahého přístrojového vybavení. Mým vybavením je Mladý chemik, pár kousků laboratorního skla, a mnou vylepšení digitální mikroskop, tedy jak bude vidět později níže na této stránce není to přímo tovární přístroj, ale spojením malé CCD kamery jsem z obyčejného dětského přístroje získal přístroj dokumentární. Kupodivu fungující.Doufám, že s tímto jednoduchým vybavením absolvuji všech popisovaných 200 pokusů. z Malého Chemika, a spoustu dalších.... následujících fantazii.
Přeji hodně úspěchů.
Přehled pokusů:
1. pokus - x násobné zvětšení - jak funguje ohnisková vzdálenost mikroskopu
Mikroskop je zvláštní věcička. I takový dětský - rozumějme levný, se zdá, že snadno dokáže za málo peněz hodně muziky. Jeden takový jsem si nedávno pořídil a toto je popis prvního seznámení se s tímto přístrojem. Pokud je někomu divné proč tak jásám, je to tím, že donedávna jsem měl dost velkou a závažnou oční vadu a tím pádem jsem nemohl dělat poměrně dost věcí které mne zajímaly - např. mikroskopovat, pozorovat oblohu s hvězdami, malovat a kreslit na kameny, a tak dále a dále, všechny tyto činnosti sice s brýlemi dělat jdou, ale ne v případě že máte sedm dioptrií a bez brýlí nic nevidíte. Ale k věci.
Sestavení mikroskopu nebyl vůbec problém, je kompaktní a jediné co se dá oddělit je tubus okuláru. A to je věc kde jsem narazil na záludnou mechanickou závadu, uvnitř v tubusu je pohyblivá čočka, která zdvojnásobuje základní zvětšení mikroskopu čočkami dole u preparátu. Tyto čočky zvětšují 10x, 30x a 60x a pokud se zde v okuláru ta čočka nepohybuje mikroskop zamrzne, a nezvětšuje. Napravil jsem to tak, že jsem neutáhl nadoraz zornou čočku na okuláru, tím se pohyblivý otočný tubus nezasekává a vnitřní čočkou jde opět pohybovat.
Pokusováno na preparátech: křídlo jepice, srst zvířat, textilní vlákna, konec štětce, drát v bužírce..... Zvětšení 100x se viz snímky dařilo celkem bez problémů.Zvětšení 200x se dařilo také jen již bylo na některých místech preparátu vidět že nejde 100% prosvětlit
Zvětšení 300x se u průhledných preparátů opět dařilo, u neprůhledných se procento neprosvětlení zvýšilo na cca 50%
Zvětšení 600x dopadlo na mizerné světelné podmínky velmi zajímavě, stačilo trochu zdrojem světla pootočit a ostrý obraz v okuláru se naprosto zamlžil
Zvětšení 1200x jen při opravdu dobrém nasvícení, viz snímky jepice dole
A vzhledem k tomu, že se jedná o jednoduché optické zařízení vyzkoušel jsem nejjednodušší metodu, jak zlepšit optické vlastnosti, kterou jistě používali i v dřevných historických dobách kdy mikroskopování bylo ještě v plenkách a přesto fungovalo - prodloužil jsem ohniskovou vzdálenost mezi jednotlivými čočkami. Vložením kusu trubice mezi jednotlivé součásti - tedy mezi tělo mikroskopu a okulár. A ejhle, z mikroskopu s nízkými světelnými vlastnostmi a malým zvětšením se rázem stal přístroj zvětšující cca 2000x a už se těším na videomikroskopování prvoků a dalších obyvatel kapky vody.... budou to určitě úžasné dokumentární snímky.
Nahrávání CCD kamerkou se kupodivu velmi dobře osvědčilo, jen musím vymyslet jak tu kameru na okuláru ukotvit. A také je dobře říct, že 8x zoom kamery byl na ten mikroskop už docela dost - světelné podmínky uvnitř okuláru a tubusu obraz kamery úplně rozhodily i když pozorování okem vypadalo v pořádku. Dobře je to vidět na jednom videu srst a peří. Při zvětšení 30x20, 3cm nástavci na tubus - každý 1cm vynásobí zvětšení znovu 2x až 3x, rozlišení kamery HD a 2x zoom jsou obrázky přímo fascinující - viz 600x jepicikridlo, ta ostrost je fakt dokumentární. (výpočet zvětšení - 30x preparát x 20x okulár to je 600x a 3cm nástavec je cca další trojnásobné zvětšení takže celkem to je? cca 600-1200-2400-4800x zvětšení a snad se posaří jít ještě dál....ale to musím ještě vyzkoušet (trubek jsem nařezal celkem 5, od tří do deseti cm délky, abych si byl jistý, že mám porovnání). Je to fascinující co dokáže kousek kartonové trubky a lidská fantazie. Škoda že je na internetu spousta recenzí kde rodiče píšou jak mikroskop koupili a jak jejich zklamané ratolesti mikroskop opouštějí pro údajnou nefunkčnost. Doporučil bych každému, nejprve si něco o mikroskopech přečtěte. Ušetříte si zklamání jako je například pozorování vlastní oční tekutiny a nebo nutnost nechat druhé oko otevřené jinak si pozorování zkazíte šklebením tváře a vlastním okamhouřením.
Pokus skončen po třech hodinách.
2.
3.
4.
***** Návrat