Toto je stránka věnovaná osobám detektiva Toma Sharka, Pitta Stronga a příběhům o nich...
.
Kdo jest Tom Shark? Málo čtenářů zná tohoto odvážného muže z krátkých poznámek amerických časopisů, které již delší dobu přinášely zprávy o jeho odvážných a hrdinských činech. Tom Shark, nepřekonatelný světový detektiv, dlí právě se svým nerozlučným přítelem a spolupracovníkem Pittem Strongem a věrným sluhou Billem v Evropě a proslavuje se i zde mnoha hrdinskými činy. Dr. Pitt Strong, známý americký žurnalista, líčí v každém svazku velmi poutavě všechna dobrodružství, která společně prožili. Tímto sloganem byl uveden každý nový sešit s povídkou.

Tom Shark bydlel v domku na Wallotstrasse v Berlíně. Zápisky o všech vybraných případech pořídil jeho největší přítel a spolupracovník doktor Pitt Strong. Častým pomocníkem při jejich pátrání je černošský sluha Bill. Na rozdíl od příběhů Sherlocka Holmese není zde natolik patrné rozdělení úloh (geniální detektiv, přitroublý přitakávač), ale mnohdy vyřeší případ Pitt Strong, nebo je oba zachrání v poslední chvíli Bill. Skladbou příběhů jsou tak „tomšarkovky“ podobné spíše „dime novels“ Nicka Cartera, se zasazením do německého prostředí.

Příběhy o americkém detektivu Tomu Sharkovi, který žije spolu se svým přítelem – spisovatelem Pittem Strongem a černošským sluhou Billem v Berlíně, psala baronka von Aspern v letech 1928–1939 (nakladatelství Verlagshaus Freya, Heidenau). Celkem napsala 553 příběhů, přičemž v letech 1939–1941 vyšlo dalších 61 novelek s Wolfem Greifem (poněmčený Shark, opět v nakladatelství Verlagshaus Freya, Heidenau). Vyšlo několik reprintů (1939, 1949–51, ad) a od roku 1997 obnovil sérii spisovatel Theo Marabini a úspěšně pokračuje v psaní dodnes.

Číslování v sérii je uváděno podle 1.českého vydání v nakl. Novela (Pechtl-Ninger-Jenč-Palán-Stivín), které bohužel nekoresponduje zcela s původním německým vydáním (viz http://www.romanhefte-info.de/d_vk_tomshark_1.htm). Druhá vydání Václava Palána již měla číslování zcela odlišná, takže je uvádíme u vydání jako čísla edice. Do českého jazyka bylo přeloženo 250 příběhů Toma Sharka.

Zdroj: http://www.pitaval.cz/serie/23-tom-shark-svetovy-detektiv#ixzz3rHkWQVFiNacházíte se zde: Home page - Ascorbit page - Tom Shark a jeho příběhy -> Návrat
(c) 2015